
Slide 1
Ból gardła to objaw, który przydarzył się najprawdopodobniej każdemu człowiekowi. Jeśli trwa krótko i nie jest mocno nasilony, to często pacjenci leczą się prostymi, domowymi sposobami. Jednocześnie jest on najpowszechniejszym objawem, z którym zgłaszają się do lekarza. Najczęściej bowiem przyczyną bólu gardła jest stan zapalny spowodowany przez infekcje wirusowe bądź bakteryjne. Przedłużający się ból gardła nie powinien być jednak bagatelizowany.
Przyjrzyjmy się temu jakie są rodzaje bólu gardła, jak mu zapobiegać i czym go skutecznie leczyć.
Infekcje są najczęstszym powodem stanu zapalnego wywołującego ból gardła. Bardzo ważne jest rozróżnienie czy mają one podłoże wirusowe czy bakteryjne.
Coraz częściej bowiem pojawiają się w świecie medycznym apele o ostrożne i umiarkowane stosowanie antybiotyków. Nadmiar antybiotykoterapii powoduje bowiem powstawanie coraz większej liczby mikroorganizmów na nie uodpornionych.
Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe (70-85% u dzieci i 90-95% u dorosłych). Powodują je między innymi popularne rinowirusy, adenowirusy, koronawirusy, herpeswirusy (Epsteina-Barr, Herpes simplex), koksakiwirusy oraz wirusy paragrypy i grypy.
Pozostałe infekcje wywołują bakterie i za zdecydowaną większość z nich odpowiada Streptococcus pyogenes czyli paciorkowiec beta-hemolizujący. Inne, rzadziej występujące zakażenia bakteryjne mogą wywoływać bakterie Neisseria gonorrhoea, Corynebacterium diptheriae, Arcanobacterium haemolyticus, Chlamydia pneumoniae czy Mycoplasma pneumoniae. Jeśli mamy do czynienia z tego typu infekcją a objawy są nasilone, to lekarz może zdecydować o włączeniu antybiotykoterapii.
Jeśli ból gardła towarzyszy nam zbyt długo, nawet w niewielkim nasileniu, to warto wykonać dalszą szczegółową diagnostykę. Należy bowiem wykluczyć poważniejsze i przewlekłe przyczyny, takie jak refluks lub nawet choroba nowotworowa.
Dyskomfort jaki wywołują zmiany w śluzówce gardła pacjenci opisują różnymi słowami. Czasem mówią o łagodnym „łaskotaniu” czy „drapaniu”, a czasem o mocnym „kłuciu”, „pieczeniu” czy rozległym „bólu”.
Już pojawiająca się wśród objawów chrypka czyli szorstki i matowy głos, jest zwiastunem toczącego się procesu chorobowego z różnych przyczyn. Ustalenie przyczyny jest kluczowe dla dobrania właściwej terapii, gdyż chrypka jest objawem niecharakterystycznym. Może być bowiem spowodowana zarówno infekcjami jak i refluksem, reakcją na pyły czy dym tytoniowy w środowisku oraz nadmierną pracą głosem. Przewlekła chrypka bywa też pierwszym objawem nowotworu, takiego jak rak krtani, gardła, przełyku a nawet guzów w śródpiersiu.
Ze względu na nasilenie objawów możemy ból gardła opisać jako:
W przypadku nagłego bólu gardła zwykle pacjenci starają się radzić sobie domowymi sposobami, działając miejscowo i objawowo. Bardzo często podobne postępowanie (połączone z uważną obserwacją objawów) zalecają również lekarze. Zwykle bowiem infekcyjny ból gardła trwa 3-7 dni i sam ustępuje.
Preparaty podane miejscowo mają za zadanie:
Środki używane do samoleczenia obejmują odkażające, przeciwbólowe i zmniejszające stan zapalny preparaty do płukania gardła, aerozole do aplikacji miejscowej na gardło oraz tabletki do ssania. Przydatne są też syropy i herbaty ziołowe nawilżające drogi oddechowe oraz ułatwiające odkrztuszanie.
Do najczęściej używanych w przypadku bólu gardła ziół należą m.in porost islandzki, korzeń i kwiat prawoślazu, ziele tymianku, liść szałwii, kwiat dziewanny, kwiatostan lipy i liść babki lancetowatej. Często też preparaty miejscowe zawierają olejki eteryczne – szczególnie ze względu na ich działanie przeciwdrobnoustrojowe i ułatwiające oczyszczenie dróg oddechowych.
Wśród dostępnych środków chemicznych zwraca uwagę benzydamina. Charakteryzuje się ona bowiem wysokim profilem bezpieczeństwa i dlatego możemy jej używać u dzieci poniżej 6. roku życia i u kobiet w ciąży.
Benzydamina ma szerokie działanie, m.in. przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, odkażające oraz miejscowo znieczulające.
Inne preparaty do miejscowego leczenia bólu gardła mogą zawierać np. chlorchinaldol, chlorek benzoksonium, chlorheksydynę czy salicylan choliny.
W przypadku gdy objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Być może pacjent będzie wymagał terapii celowanymi lekami (np. antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi, lekami przeciw refluksowi).
Opracowanie: mgr farmacji Marta Koziarska
Bibliografia:
1. Kalicki B, Milart J, Wachnicka-Bąk A, Placzyńska M, Jung A „Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012.
2. Szenborn L, Sawiec P, Mrukowicz J „Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina)”, Medycyna Praktyczna, 2023.